Terapia zachowań psów

Po co terapia i dla kogo?

Terapia behawioralna polega na wprowadzeniu programu modyfikującego problemowe zachowanie psa. Psy, które wykazują problemowe zachowania (np. szczekają na inne psy, czy ludzi, gonią samochody, są nadpobudliwe, itp…) bardzo często zapisywane są do psiej szkoły na zajęcia z posłuszeństwa. W większości przypadków ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, a w niektórych pies zachowuje się lepiej w innych aspektach życia, ale problemowe zachowanie psa prezentowane jest nadal. Wizyta behawiorysty, przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z opiekunem, obserwacja psa i ocena jego emocji jest niezbędna w celu ustalenia programu modyfikującego problemowe zachowanie. Szkolenie może być uzupełnieniem terapii behawioralnej, jednym z jej elementów, ale samo szkolenie nie rozwiąże problemów z zachowaniem.

Czy jest szansa na oduczenie psa „kłopotliwego” zachowania?

Wyuczone zachowania ciężko zmienić, ale nie jest to niemożliwe. Jeżeli pies np. niszczy przedmioty pod nieobecność opiekunów w domu, nie należy bagatelizować problemu tylko działać od razu, zanim problem nabierze na sile. Samo nic się nie zaczyna i samo nic nie mija. Psy mają konkretne powody, by zachowywać się w dany sposób, dla nas ludzi najczęściej nieakceptowalny. Jeżeli zrozumiemy DLACZEGO pies się tak zachowuje, jeżeli zrozumiemy emocje jakie przeżywa, będziemy w stanie mu pomóc. Wiele osób zasięga porad przez internet na różnego rodzajach forach, czy grupach. Obserwacja psa, poznanie go, jego indywidualnej osobowości i wrażliwości, ocenienie czy zachowanie jest wyuczone, czy związane ze stanem emocjonalnym zwierzęcia jest konieczne do wdrożenia planu terapii polegającej na zmianie zachowania psa. Im szybciej, im wcześniej zgłosimy się do profesjonalisty, tym lepiej.

Nie nauczymy starego psa nowych sztuczek, a może jednak?

W wieku starszym, nasi podopieczni często zaczynają „gorzej” się zachowywać. Mają mniej cierpliwości, ich ciałko się starzeje, gorzej widzą i gorzej słyszą. To wszystko wpływa na ich zachowanie. Ze starszymi psami warto pracować, by ich mózg był do końca sprawny. Psa przysłowiowych „sztuczek” możemy uczyć w każdym wieku, bowiem psy przez całe życie chętnie się bawią i uczą. Często psy w starszym wieku wykazują zachowania problemowe, które wcześniej się nie zdarzały. Ma to związek z procesami starzenia zachodzącymi w ich organizmach. Praca z psem seniorem nie tylko umili mu jesień życia, ale też sprawny senior, intelektualnie i fizycznie będzie umilał nam życie do końca swojego.

Co robić by uniknąć problemów z zachowaniem psów?

Należy przestrzegać zasad:

  1. Nauczmy się komunikować z własnym psem. Należy umieć odczytać komunikację ze strony psa, ale też umiejętnie odpowiadać na nią. Opiekunowie psa powinni posiadać wiedzę z zakresu sygnałów jakie psy wysyłają, zwłaszcza sygnałów dyskomfortu i stresu. Poprawne odczytywanie psiej komunikacji gwarantuje nam mniej stresu, przewidywalność psich zachowań oraz lepszą relację z naszym psem. Nie wystarczy tylko znać mowę ciała psów, ale trzeba wiedzieć jak na nią prawidłowo reagować. Najczęściej reagujemy, gdy pies warczy lub szczeka. Psy codziennie do nas gadają, za pomocą komunikacji pozawerbalnej. Obserwacja naszego psa na spacerach oraz na co dzień w domu to pierwszy krok do lepszego zrozumienia siebie nawzajem. Komunikowanie się z psem jest fundamentem naszej relacji.
  2. Socjalizujmy od początku. Psiaki szybko dorastają, a czas nieubłaganie płynie. Socjalizację należy rozpocząć wcześnie i nigdy jej nie kończyć. Socjalizować od małego, ale socjalizować z głową. Szeroko pojęta socjalizacja również wymaga elastycznego planu i dostosowania się w zależności od indywidualnych predyspozycji szczenięcia.
  3. Należy wprowadzić jasne i zrozumiałe zasady oraz przestrzegać ich. Nie ma nic złego w rozpuszczaniu psa 🙂 Przede wszystkim należy zadbać o indywidualne potrzeby naszego pupila, by w jego życiu nie gościła nuda. Należy zadbać również o odpoczynek, aby był czas i miejsce na zregenerowanie sił po intensywnym dniu. Szkolenie pupila za pomocą metod pozytywnego wzmocnienia uprzyjemni czas spędzany razem i pomoże nam wprowadzić przejrzyste zasady na co dzień.